Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 11654308



*

nr 1165 4308


Fat

+ vas, Uppsala Ekeby / Gefle, diameter: 33 + cm, höjd: 21 cm


Kondition: nagg

Utrop:

400 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 februari 2018
kl 18:28:46


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/2 07:09:46 1      200 kr
22/2 21:48:44 1      Vinnande bud
26/2 08:42:45 1      justering av budtak
26/2 18:23:47 2      200 kr
26/2 18:23:47 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat gefle keramik svensk keramik svenska keramiker uppsala ekeby vas
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:13
  • 6600 Fat
    3 st, silver. Diameter: 15,5-20, vikt: 380 gr ca
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:11
  • 6166 Fat
    4 st, Kina/Japan. Diameter: 21-41 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:57
  • 6055 Fat
    Eva Englund (1937-1998), Sverige. Målerås. Grönt g..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:28
  • 6643 Fat
    Mateus, Portugal, porslin. Diameter: 42 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:31
  • 6644 Fat
    med hänklar, Agneta Livinj, keramik. Diameter: 35 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:02




Ladda ner broschyr